Wspieramy Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie

Proce bioremediacji gruntów zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bioremediacja jest biotechnologiczną metodą usuwania zanieczyszczeń organicznych z gruntów, w której wykorzystuje się mikroorganizmy. Proces biologicznego rozkładu związków organicznych zachodzi w środowisku w sposób naturalny a w celu intensyfikacji procesu bioremediacji do zanieczyszczonego gruntu wprowadza się specjalnie wyselekcjonowane i namnożone kultury bakterii. W przypadku bioremediacji gruntów zanieczyszczonych substancjami ropopochodnymi, czyli głównie węglowodorami, zasadniczą rolę odgrywają mikroorganizmy zdolne do wykorzystywania tychże węglowodorów jako źródła węgla i energii. Ostatecznymi produktami rozkładu węglowodorów przez mikroorganizmy są dwutlenek węgla, woda i biomasa tj. oczyszczona ziemia, która może być ponownie wykorzystana np. do rekultywacji terenów niekorzystnie przekształconych, do zabudowy wykopów, formowania poboczy itp.

Mikroorganizmy znajdujące się naturalnie w gruncie (bakterie autochtoniczne) zdolne są także do biorozkładu wielu innych zanieczyszczeń organicznych. Dane literaturowe świadczą o wysokiej skuteczności bakterii autochtonicznych w rozkładaniu zanieczyszczeń jednak proces ten jest powolny dla tego wymaga stymulacji.

Skuteczność tej metody została potwierdzona i dopuszczona do stosowania aktem prawnym w postaci do Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz.U. z 2015 r., poz., 796) jako w pełni akceptowany
i dopuszczalny proces przetwarzania odpadów tj. oczyszczania gruntów z substancji ropopochodnych.

EKOSYSTEM-LOGO-WWW-greenlogo2

Prowadzimy gospodarkę odpadami, chronimy środowisko, informujemy, szkolimy, edukujemy.